śr, 28 października 2015

Proponuję bezpłatne szkolenie ON LINE w formie WEBINARU

Technologie dla osobistego rozwoju. Blog Jana Jackowicza-Korczyńskiego

Proponuję zorganizowanie WEBINARu w ramach aktywności Superbelfrzy RP jako forma kontynuacji tematyki poruszanej na trZecim z serii webinarów Superbelfrzy Nocą.  Mogę zobowiązaĆ się go przeprowadzić. Byłyby to praktyczne warsztaty w stylu ZRÓB TO SAM: samodzielne budowanie interaktywnych stron www oraz aplikacji internetowych na bazie otwartego i wolnego oprogramowania (CMS JOOMLA).Miałem okazję opowiadać o możliwościach systemu na 3 Webinarium SUPERBELFRZY NOCĄ  w dniu 22 października. Na przedstawienia zalet CMS JOOMLA miałem tylko kilkadziesiąt minut czasu.

To może tylko wystraszyć tych, którzy mnie słuchali.   PRZY PIERWSZYM KONTAKCIE z systemem nie sposób nie być PRZERAŻONYM I ZNIECHĘCONYM  jego ZŁOŻONOŚCIĄ oraz wielkością potencjalności. To zniechęca już na wejściu prawie każdego.
Wieloletnia praktyka wdrażania serwisów i usług w oparciu o CMS JOOMLA pokazuje, że jeśli krok po kroku pokaze się zwykłemu użytkownikowi JAK TO DZIAŁA to wszystko się nagle rozjaśnia i jest proste oraz ekscytujące.

Co to jest CMS Joomla?

 

Dostępny bezpłatnie na wolnej licencji (GNU GPL) System Zarządzania Treścią ma budowę modułową. W sieci dostępne jest ponad 10 tysięcy różnych rozszerzeń, dodatków lub aplikacji jakie z tym systemem można zintegrować. http://extensions.joomla.org/
Powszechnie dostępne są modyfilalne responsywne szablony przygotowane do łatwej modyfikacji dla własnej potrzeby.. (między innymi w serwisie: joomla24,com )

 

System dedykowany jest dla zwykłych użytkowników a nie specjalistów od IT. Dzięki temu jest intuicyjny i bardzo łatwy w użyciu. Bardzo łatwo również można budować w oparciu o niego dowolne usługi sieciowe: społecznościowe, informacyjne, multimedialne, pracy grupowej lub marketingowe.

Można go porównać do systemu klocków lego. Wszystkie klocki lego łączy się ze sobą identycznie – na zatrzaski. Dotyczy to podstawowych klocków i dowolnych dodatków rozszerzeń. Dzięki temu każde dziecko może budować dowolne budowle, a ich jakość zależy tylko od jego inwencji i kreatywności.
Podobnie jest w systemie CMS JOOMLA. Jest ustalony standard łączenia ze sobą i integrowania wszystkich składowych obiektów zarówno systemu podstawoewego jak również dowolnych rozszerzeń .

Można powiedzieć o tym żartobliwie:
Pasuje do tej sytuacji określenie, że to wszystko ,,jest proste jak świński ogon’’.  Ogon świnki jest na pierwszy rzut oka strasznie zakręcony, ale gdy go uchwycić jedną ręką przy tylnej części świnki, a drugą za końcówkę ogona to wystarczy lekko pociągnać. Ze zdziwieniem wtedy stwierdzamy, że jest prosty!!! - ma swój początek i koniec.  Trzeba tylko spróbować przyjrzeć się temu bliżej a nie tylko ,,rzucić okiem''.

 Zróbmy zatem razem:  praktyczne rozpoznanie możliwości CMS JOMMLA. 

Proponuję zorganizowanie następujących warsztatów w podobnej w formie jak  WEBINARY NOCĄ (ok. 2 godzin po godz. 21oodedykowane dla nauczycieli i innych pracowników dydaktycznych instytucji oświatowych):

 • Ponieważ system CMS JOOMLA jest systemem wielodostępnym w sieci (równolegle mogą nim zarządzać różne osoby z dowolnego miejsca sieci)
 • Możemy to dobrze wykorzystać do nauczenia się machanizm WEBINARU. Jak będą przebiegać zajęcia:
  • Na swoim prywatnym serwerze zainstalowałem oprogramowanie CMS JOOMLA – jest w takim stanie jak jest zaraz po instalacji.
   Adres systemu zostanie przekazany uczestnikom w liście potwierdzającym ich udział w szkoleniu.
  • Przez całe spotkanie będziemy razem konfigurować system CMS JOOMLA (każdy uczestnik swoją część) pod dyktando instruktora. Wszyscy będziemy pracowali na tym samym systemie i wzajemnie widzieli efekt swoich prac.
  • Orientacyjny scenariusz zajęć:
   • Przedstawienie warunków poprawności równoległej pracy w systemie i ustalenie zasad współdziałania on line na jednym systemie CMS. Ustalamy też obiektywne dla tego rodzaju współpracy zasady włączania i wyłączania swoich mikrofonów i kamer. Inne ustalenia ułatwiające skutecznosc zajec warsztatowych on-line.
   • Instruktor włącza mechanizmy zakładania konta w systemie (domyślnie wyłączone) i każdy samodzielnie zakłada własne konto. Instruktor aktywuje konta z uprawnieniami administratora. (tylko uczestnikom webinaru)  
   • Wszystkie dalsze czynności według schematu: instruktor pokazuje kolejny krok, uczestnicy go samodzielnie wykonują. Razem pomagamy sobie wzajem.
   • Każdy zakłada swoją kategorię tematyczną dla swojego samodzielnego, indywidualnego serwisu. Zakłada w niej kilka podkategorii tematycznych swojego swerwisu.
   • Tworzymy menu dla swojego indywidulanego serwisu (każdy dla swojego oraz wspólnie menu – spis indywidualnych serwisów)
   • Trenujemy wprowadzanie treści do serwisu. Poznajemy zasady struktury danych oraz ich opcjonalne funkcjonlności. Różne sposoby sterowania treścią.
    • Umieszczanie ilustracji, formatowanie ilustracji
    • Umieszczanie multimediów w treści.
    • Sterowanie zakresem widzialności, dla wybranych użytkowników, osi czasu oraz wyszukiwarek internetowych.
   • Zmieniamy wyglądu serwisu. Wyszukiwanie i instalowanie szablonu, zmiana wyglądu szablonu.
   • Aranżowanie strony dodatkowymi gadżetami oraz panelami informacyjnymi.
   • Instalowanie oraz używanie rozszerzeń. (komponenty, wtyczki, moduły)
  • Założenie grupy Facebookowej wymiany doświadczeń oraz supportu jak to zrobić dalej. W wypadku zainteresowania dalszym rozwojem kompetencji możemy umówić się na kolejne sieciowe spotkania w stylu – bardziej zaawansowane możliwości.
  • Miesięcznik Społeczno - Kulturalny WOBEC sprezentowało nam miejsce na swoim serwerze dla FORUM nauczycieli użytkowników Joomla. Uruchomimy go jeśli będzie taka wola uczestników szkolenia.
  • W ramach filozofii UWALNIANIA EDUKACJI mamy nadzieję włączenia uczestników szkolenia w tworzenie sieciowego systemu wsparcia innych nauczycieli w formie DZIELENIA SIĘ z innymi.   

PO TAKIM TRENINGU każdy ma szansę poradzić sobie z tworzeniem i prowadzeniem zaawansowanego serwisu dla siebie, szkoły lub innej dowolnej grupy.

Plany są ambitne, ale wcale nie zakładamy, że wszystki uda nam się je zrealizować w czasie jednego spotkania. Nam nie zależy aby ,,odfajkować szkolenie'' chociaż uczestnikom wystawimy oczywiście odpowiednie certyfikaty udzialu w webinarze (Ach ta papierologia awansu zawodowego: sad)

Nam bardziej zależy na praktycznym nabyciu konkretnych umiejętności. Zrobimy RAZEM tyle ile damy radę. Pzrecież mozemy spotkać się ponownie albo wykorzystać inne mozliwosci sieciowego współdziałania. W końcu to w mozliwościach społecznościowych internetu tkwi obecnie siła i POWER rozwoju osobistego. Wystarczy tylko chcieć

Sprawy organizacyjne:

 • Termin najbliższego szkolenia: początek listopada 2015 r, po ukonstytuowaniu się grupy.
 • Zagłoszenia na udzial  w Webinarze za pomocą formularza  dostępnego pod adresem: https://docs.google.com/forms/d/1AQ9mKM9L0ioohPATjRgpUAAMztyfBdGUT-uc42kcsnE/viewform
 • Zakwalifikowanie do udziału w interaktywnych warsztatach zostanie potwierdzone przez organizatora za pomocą maila podanego w rejestracji. Jest to konieczne ze względu na ograniczoną ilość miejsc na szkoleniu. Nasze WEBINARY mają ograniczoną technicznie ilość uczestników do 50 osób.

W zależności od zgłaszanych preferncji przez osoby chętne do udziału w szkoleniach ustalimy datę dla odbycia warsztatów.
Aktualnie według stanu na dzień 27 października układ preferencji korzystnego terminu dla warsztatów pokazuje ilustracja poniżej:
Prowadzący warsztaty:

Jan Jackowicz-Korczyński - nauczyciel ZSO nr 6 w Gdańsku. W bieżącym roku w ramach zastępstwa uczy również informatyki w fantastycznym (i wyróżniającym się kreatywną aktywnością całej spoleczności szkolnej: dyrekcji, nauczycieli i samych uczniów) Gimnazjum nr 19 w Gdańsku.  
Wielki pasjonat uwalniania realnej edukacji, wolnych zasobów oraz wolnych aplikacji sieciowych oraz pormowania dla realnego rozwoju społecznego licencji Creative Commons. 
Inicjator i koordynator sieciowych inicjatyw wsparcia cyfrowego dla osobistego stałego rozwoju zgodnie z filozofią: e-pozytywni, e-kreatywni, e-solidarni (eyia.eu, wobec.eu, creuro.eu). Członek nieformalnej grupy EDUZMIENIACZY: Superbelfrzy RP.  

Praktycznie wykorzystuje CMS Joomla od 2004 roku. W tamtych czasach był to jeszcze system MAMBO. W trakcie stałego rozwoju zmienił nazwę na Joomla. Przez wszystkie minione lata używa praktycznie systemy CMS Joomla we wszystkich swoich aktywnościach edukacyjnych, społecznych oraz dla osobistego rozwoju. Jest autorem wielu instalacji zrealizowanych w formie usługi nieodpłatnej ale również komercyjnej.  Dzięki sieciowym możliwościom samokształcenia ustawicznego stara się w miarę możliwości ,,być na bieżąco'' w dynamice zmian rozwojowych systemu CMS Joomla.
Najnowsza aktualizacja produkcyjnej wersji stabilnej o numerze 3.4.5. Joomla została uwolniona kilka godzin przed trzecim webinarium ,,Superbelfrzy Nocą"  a więc w dniu 22 pażdziernika 2015 r. o godz. 16oo.  

FORMULARZ DEKLARACJI UDZIAŁU w WARSZTATACH i REZERWACJI MIEJSCA:  https://docs.google.com/forms/d/1AQ9mKM9L0ioohPATjRgpUAAMztyfBdGUT-uc42kcsnE/viewform

Komentarze   

0 # Dino 2018-05-04 22:42
I just like the valuable information you provide to your articles.
I will bookmark your blog and check once more here frequently.
I am fairly sure I will be informed many new stuff proper right
here! Good luck for the next!

Have a look at my page; choc: www.myliftkits.com
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytuj
0 # Thanh 2018-05-04 20:01
It's in point of fact a great and helpful piece of information. I am
satisfied that you shared this useful info with us.

Please keep us informed like this. Thanks for sharing.

Feel free to surf to my weblog ... choc: razeshoelifts.com
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytuj
0 # Letha 2018-05-04 17:09
I pay a quick visit each day some blogs and sites to read articles, however this website gives quality based content.


Feel free to visit my homepage - chocolate: www.tallerheels.com
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytuj
0 # Jacquelyn 2017-08-27 08:34
Howdy! This blog post couldn't be written any better!
Going through this article reminds me of my previous roommate!
He always kept preaching about this. I'll send this information to him.
Fairly certain he'll have a good read. I appreciate How do you treat Achilles tendonitis?: kindheartednurt8.jimdo.com/... /... for
sharing!
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytuj
0 # Patrick 2017-08-26 17:37
These are genuinely fantastic ideas in regarding blogging.
You have touched some fastidious things
here. Any way keep up wrinting.

Check out my web page amber baltic jewelry tears
of time: www.tearsoftime.eu/
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytuj
0 # Lorna 2017-08-16 04:48
Doskonałe, że ktoś w końcu poświecił czas, aby opisać to zagadnienie.


my page :: adwokat od
odszkodowań: salonkultury.pl/.../25044
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytuj
0 # Ariel 2017-08-01 06:35
There is certainly a great deal to find out about this issue.
I love all the points you made.

Here is my blog post: foot pain bunion (antonia6patrick91.jimdo.com/.. ./... antonia6patrick91.jimdo.com/.. ./...)
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytuj
0 # Rosalina 2017-07-29 21:07
Simply want to say your article is as astonishing. The clarity in your post is simply cool and i can assume you're an expert on this subject.
Well with your permission let me to grab your RSS
feed to keep updated with forthcoming post. Thanks a million and please keep up
the enjoyable work.

My weblog; Foot Pain: kiraliftt.soup.io/.../none
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytuj
0 # Rhys 2017-07-29 16:31
Hi there to every , as I am in fact keen of reading this web site's post
to be updated on a regular basis. It contains good stuff.


Here is my blog :: Why is
my Achilles tendon burning?: burnettjvzgireqrz.jimdo.com/
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytuj
0 # Alecia 2017-07-28 15:49
These are actually impressive ideas in on the topic of blogging.
You have touched some good things here. Any way keep
up wrinting.

my web-site :: foot pain exercises [maurinekirscht .hatenablog.com : MaurineKirscht.hatenablog.com]
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytuj
0 # Hildegarde 2017-06-27 08:00
Fajnie napisany tekst, o by więcej takich w polskim
internecie.

Feel free to visit my blog post www.er7.pl/: www.er7.pl/.../
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytuj
0 # Dawn 2017-05-03 19:55
Since the admin of this web page is working, no question very quickly it
will be famous, due to its quality contents.

my blog - viagrasansordonnancefr.com/... /... www.viagrasansordonnancefr.com /.../
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytuj

Dodaj komentarz

Kod antyspamowy
Odśwież